Sakramenty i pogrzeb /
Spowiedź
Spowiedź
Codziennie
pół godziny przed Mszą świętą
Pierwszy piątek miesiąca
godzina przed Mszą świętą
Każdego dnia
po wcześniejszym umówieniu się
Po co się spowiadać?
Sakrament pokuty, spowiedź to nie obowiązek, lecz przywilej. To Chrystus zmartwychwstały ofiarował nam ten sakrament jako owoc swej męki. W dniu Zmartwychwstania Jezus powiedział do apostołów: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane (J 20,23).
Jakie korzyści daje nam spowiedź? Współczesny świat zachęca nas: żyj aktywnie! Trenuj, zdrowo się odżywiaj. Wszystko po to, aby dobrze wyglądać i cieszyć się piękną figurą i dobrym zdrowiem. I bardzo dobrze. Ale co z naszymi duszami?
Aby nasze życie duchowe dobrze funkcjonowało trzeba wstać z kanapy i pójść do spowiedzi. To nasz pierwszy i podstawowy krok do rozpoczęcia treningu duchowego. Sakrament pokuty pozwoli nam bowiem zrzucić zbędny balast grzechów, który obciąża naszą duszę. Nagrodą są: pokój, radość, świadomość bycia kochanym przez Boga, energia do pracy nad sobą i wzrastanie w świętości.
„Spowiadaj się, żebyś nie zdziczał. Jeśli zaniedbasz spowiedź, staniesz się pustynią, na której szybko zalęgną się jadowite skorpiony i węże”. I zacznie się proces odchodzenia od Boga...
Aby ten sakrament był owocny, trzeba spełnić 5 warunków dobrej spowiedzi:
1. Rachunek sumienia
2. Żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
4. Szczera spowiedź
5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu
Chrześcijaństwo to relacja z Bogiem. Regularna modlitwa, częste (a najlepiej codzienne) czytanie i rozważanie Słowa Bożego, lektura wartościowych książek i regularna (najlepiej comiesięczna spowiedź) to tylko kilka przykładów ćwiczeń duchowych, które pozwolą nam zachować zdrowie duszy. Wszystko jednak zaczyna się od decyzji. Twojej decyzji o zejściu z kanapy. Bo dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!