ŚWIĘTY HUBERCIE, WITAJ NA PODKARPACIU!
Myśliwi z Podkarpacia oraz parafianie wspólnoty pw. św. Huberta w Rzeszowie-Miłocinie od dawna marzyli, by w parafii św. Huberta, jednej z dwóch pod tym wezwaniem w Polsce, znajdowały się relikwie ich patrona. W końcu to marzenie się spełniło. W dniu 25 września 2019r. przedstawiciele parafii w składzie: Grzegorz Porada (przewodniczący Rady Parafialnej), Stanisław Migut (Rektor Bractwa św. Huberta), Przewodniczący Komisji Tradycji i Kultury ZO PZŁ Rzeszów Mieczysław Struzik oraz inicjator wyprawy – ks. Józef Mucha, proboszcz parafii – udali się po ten cenny dar do Liège, miasta leżącego na terenie, gdzie przed wiekami żył i działał św. Hubert.
Liège jest położone w północno-wschodniej Belgii nad rzeką Mozą i liczy blisko 200 tys. mieszkańców. To właśnie tutaj św. Hubert przeniósł stolicę biskupstwa z miejscowości Maastricht. Św. Hubert jest patronem tego urokliwego miasta, w którym, pośród cennych i wartych zobaczenia zabytków można zaliczyć katedrę św. Pawła, cytadelę, czy też zabytkowy ratusz z XVIII w.
Nasza delegacja została bardzo serdecznie przyjęta przez biskupa Diecezji Liège, Jean-Pierre Delville. Ksiądz biskup był żywo zainteresowany historią parafii pw. św. Huberta w Rzeszowie i z zaciekawieniem pytał o duszpasterstwo. Polska delegacja opowiadała o kulcie tego świętego w naszym kraju, o odbywających się każdego roku Hubertusach z racji liturgicznego wspomnienia św. Huberta 3 listopada. Spotkanie w Kurii w Liège odbywało się w obecności Dyrektora Skarbca Katedralnego, pana Philippe George, który przygotował relikwie. Ksiądz biskup wręczył relikwiarz, w którym pośród ponad 30 cennych relikwii, znajdowały się relikwie św. Huberta. Do pudełeczka z relikwiami dołączony był certyfikat potwierdzający ich autentyczność oraz dokument przekazania tego jakże cennego daru.
Delegacja z Podkarpacia ofiarowała obraz św. Huberta z zabytkowej XVIII w. kaplicy św. Huberta w Miłocinie, przekazała też lampę naftową I. Łukasiewicza – pioniera przemysłu naftowego oraz poroże z inskrypcją: „Dar myśliwych z Podkarpacia”.
Doczesne szczątki św. Huberta, według dostępnej wiedzy, zostały złożone w 825 r. w kościele w miejscowości Saint Hubert, ok. 80 km od Liège. Trudno dziś do końca sprawdzić tę teorię, ponieważ państwo, które finansuje Kościół w Belgii, nie wyraziło zgody na prace wykopaliskowe z obawy przed uszkodzeniem. Obecna bazylika pod wezwaniem św. Huberta jest jednym z najbardziej okazałych obiektów sakralnych w Belgii. W jednej z naw kościoła znajduje się ołtarz patrona myśliwych pochodzący z 1640 r. Centralną część stanowi obraz przedstawiający konsekrację Huberta na biskupa, natomiast w zwieńczeniu stoi monumentalna rzeźba św. Huberta z jeleniem u boku. W miejscu tabernakulum umieszczono skrzynię z relikwiami, a w niej stułę św. Huberta. Nasza delegacja modliła się w tej wspaniałej bazylice, a także zwiedzała miasteczko, pełne śladów i symboli św. Huberta.
Wizyta w Belgii pozostawiła niezapomniane wrażenia, a jej najcenniejszy owoc – relikwie św. Huberta – zostały oprawione w relikwiarz ufundowany przez Bractwo św. Huberta działające przy parafii.
Inne wspólnoty posiadające relikwie św. Huberta w Polsce
1. Parafia pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym k. Warszawy
2. Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach, (dojazd Okoniny) (diec. pelplińska)
3. Parafia pw. Podwyższenia Krzyża w Żołędowie i Sanktuarium św. Huberta (diec. bydgoska)
4. Parafia pw. NMP Królowej Polski we Wrocławiu
https://www.pzlow.pl/relikwie/